Jak często należy przeprowadzać dezynsekcję w obiekcie gospodarczym? Sprawdźmy!

Jak często należy przeprowadzać dezynsekcję w obiekcie gospodarczym? Sprawdźmy!

Gospodarstwa rolne, zakłady przemysłowe, składy paszowe czy zbożowe to miejsca silnie narażone na inwazję insektów, dlatego regularnie powinna być w nich przeprowadzana dezynsekcja. Dziś opowiemy nieco więcej o tym procesie. W jaki sposób przeprowadza się dezynsekcję w obiekcie gospodarczym? Czy przepisy polskiego prawa określają, co jaki czas należy ją przeprowadzać? Sprawdźmy!

Jak pozbyć się szkodliwych owadów z budynku?

Proces eliminacji owadów z danego budynku lub terenu to dezynsekcja. Jest ona przeprowadzana przez firmę, która najczęściej oferuje również usługi deratyzacyjne oraz dezynfekcyjne (czyli tak zwane DDD). Pracownik takiej firmy eliminuje owady poprzez rozłożenie na terenie obiektu insektycydów, czyli silnie działających środków owadobójczych. Insektycydy mogą działać selektywnie na dany gatunek owadów bądź też wybijać wszystkie owady na danym terenie. Te najczęściej stosowane to insektycydy na mrówki, karaluchy bądź pluskwy. Występują one w różnej formie, na przykład jako żel, proszek, granulki bądź pianka. Zarówno deratyzacja jak i dezynsekcja musi być zawsze odpowiednio oznakowana – istnieje ryzyko, że zwierzęta spożyją preparat, co może być dla nich opłakane w skutkach.

Jak często przeprowadzać dezynsekcję?

Czy przepisy polskiego prawa określają, jak często należy przeprowadzać dezynsekcję? Odpowiedź brzmi nie – nie ma sztywno określonego okresu, w jakim należy przeprowadzać kolejne dezynsekcje. Pamiętajmy jednak, że pojawienie się jednego karalucha w naszym zasięgu wzroku, zazwyczaj świadczy o tym, że cała populacja gnieździ się gdzieś w budynku – dlatego z dezynsekcją nie należy zwlekać do momentu, jak insekty zaczną się wysypywać spod każdej plandeki, a podłoga zacznie przysłowiowo chodzić. Dezynsekcję należy przeprowadzać w momencie pierwszego stwierdzenia obecności szkodliwych insektów w budynku. To po pierwsze. Po drugie w obiekcie stale powinny znajdować się detektory owadów, czyli plastikowe przedmioty, wewnątrz których znajduje się atraktor wraz z trutką. Detektory pozwalają w stałym monitorowaniu sytuacji w obiekcie pod kątem inwazji insekcich szkodników. W tym miejscu warto również nadmienić, że o ile przepisy polskiego prawa nie regulują okresów czasu, w jakich należy przeprowadzać dezynsekcję, to jednak art. 5 pkt II Rozporządzenia (Nr 852/2004) Parlamentu Europejskiego w sprawie higieny środków spożywczych określa jakie preparaty mogą być stosowane przy zabezpieczaniu takich obiektów. Do realizacji takich działań powinno się stosować środki działające selektywnie i niemające żadnego wpływu na przechowywane produkty spożywcze.