Na co zwrócić uwagę przy remoncie starego domu?

Na co zwrócić uwagę przy remoncie starego domu?

Jeśli chodzi o remonty domów, zajmowanie się starym budynkiem może stanowić wyjątkowe wyzwanie. Nie tylko zabytkowe domy: nawet domy zbudowane 40 lat temu mogą zawierać materiały naładowane chemikaliami, przestarzałe instalacje elektryczne i słabe dachy – żeby wymienić tylko kilka problemów. Czasami problemy wynikają ze zmian w przepisach budowlanych i normach, a czasami po prostu z powodu starości. Ale jeśli myślisz o przywróceniu starego domu, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed podjęciem projektu – i co możesz zrobić z problemami.

Ściany mogą być pełne toksycznych substancji

Przed remontem ścian koniecznie sprawdź projekt elewacji domu. Wiele właściwości w pewnym wieku zawiera niebezpieczne substancje. Oczywiście w czasie ich budowy nie było wiadomo, że są niebezpieczne i nawet dzisiaj te substancje nie są szkodliwe — chyba że zostaną uwolnione do powietrza podczas rozbiórki lub remontu, lub przez uszkodzone powierzchnie. Na przykład domy zbudowane przed latami 80. prawdopodobnie zawierają azbest, który można znaleźć w farbach teksturowanych, rurach parowych, izolacji natryskowej i płytkach podłogowych. Kiedy rozdzierasz stare płytki lub rozdzierasz izolację, azbest może przedostać się do powietrza, powodując uszkodzenie płuc u osób pracujących lub mieszkających w domu. Farba ołowiowa może stanowić mniejszy problem: można ją pomalować farbą bezołowiową. Jeśli jednak zauważysz, że ściany lub sufity, lub parapety/ramy okienne łuszczą się, odpryskują lub pękają, należy je usunąć z zachowaniem pewnych środków ostrożności. Ponownie zapytaj profesjonalistów.

Rozprzestrzenia się pleśń

Starsze domy są bardziej narażone na problemy z wilgocią z powodu niezidentyfikowanych wycieków i powodzi lub szkód spowodowanych przez wodę, które nigdy nie zostały prawidłowo naprawione. Ręcznik do osuszania tu nie wystarczy. W rezultacie może występować pleśń lub pleśń, zwłaszcza w piwnicach i ciemnych pomieszczeniach. Jeśli remontowany dom znajduje się w pobliżu wody lub w bardzo wilgotnym klimacie, ryzyko pleśni i pleśni jest jeszcze większe. Chociaż ryzyko jest mniej poważne niż w przypadku ołowiu lub azbestu, pleśń i pleśń mogą powodować problemy zdrowotne, szczególnie u osób z dolegliwościami układu oddechowego lub alergiami; przynajmniej powodują nieprzyjemne zapachy i mogą prowadzić do gnicia. Pleśnie szybko rosną i same nie znikną. Więc jeśli podczas remontu natrafisz na pleśń, musisz natychmiast się tym zająć.

Fundament jest niestabilny

Pęknięcia fundamentu mogą wystąpić w każdym domu, ale wraz z wiekiem domy fundament jest bardziej podatny na uszkodzenie. Istnieje wiele rzeczy, które mogą powodować pęknięcia w fundamencie, w tym wody gruntowe, korzenie drzew, słaba konstrukcja i problemy z drenażem. koniecznie też sprawdź, jak wyglądają panele na taras. Ich stan może świadczyć o stanie fundamentu. Ponadto wiele starszych domów ma fundament murowany, który nie jest tak mocny i sprężysty jak nowsze fundamenty wykonane z betonu.